Past Competition Finalists and Honor Band Participants

Student Accomplishments

  • Baldwin Wallace Conservatory Summer Institute For Winds

    2018
    • Hannah Holtz, flute, 10th grade
  • Blue Lake Fine Arts Camp Merit Scholarship Recipient

    2018
    • Hans Snyder, flute, 7th grade
  • Oberlin Flute Academy

    2018
    • Sachi Wilson, flute, 10th grade
  • National Symphony Orchestra Young Associates' Program (Washington D.C.)

    2018
    • Amanda Welch, 11th grade
  • Dayton Philharmonic Youth Orchestra

    2018-2019
    • Morgan Gangaware, flute/piccolo, 12th grade
    • Sofia Geelhood, flute, 10th grade
    2017-2018
    • Morgan Gangaware, flute/piccolo, 11th grade
    • Isabel Schutte, flute, 12th grade
    2012-2015
    • Rebbeca Krupa, principal flute/piccolo, 10th-12th grade
  • American Youth Philharmonic Orchestras

  • 2018-2019
    • Amanda Welch, flute/piccolo, 12th grade, Symphonic Orchestra
  • 2017-2018
    • Amanda Welch, flute/piccolo, 11th grade, Symphonic Orchestra
  • 2016-2017
    • Amanda Welch, flute/piccolo, 10th grade, Concert Orchestra
  • Cincinnati Symphony Youth Orchestra - Philharmonic Orchestra

  • 2018-2019
    • Morgan Gangaware, flute/piccolo, 12th grade
  • 2016-2017
    • Michael McCann, flute/piccolo, 10th grade
  • Interlochen High School Flute Institute

  • 2018
    • Morgan Gangaware, flute, 11th grade
    • Amanda Welch, flute, 11th grade
  • 2017
    • Isabel Schutte, flute, 11th grade
  • 2016
    • Michael McCann, flute, 9th grade
  • Central Ohio Flute Association (COFA) High School Soloist Competition

  • 2017
    • Michael McCann, flute, 3rd place,, 10th grade
  • Central Ohio Flute Association (COFA) Junior Soloist Competition

  • 2018
    • Sofia Geelhood, flute, 1st place, 9th grade
  • 2017
    • Sofia Geelhood, flute, alternate, 8th grade
  • 2016
    • Michael McCann, flute, 1st place, 9th grade
  • 2015
    • Michael McCann, flute, 3rd place, 8th grade
  • All-Virginia Band Symphonic Band (top band)

  • 2018
    • Amanda Welch, piccolo, 1st chair piccolo, 11th grade
  • Flute Society of Kentucky Solo Flute and Piccolo Competitions

    2010
    • Rebbeca Krupa, flute, 2nd place, 7th grade
  • National Flute Association High School Flute Choir Competition

    2016
    • Michael McCann, flute, 9th grade
    2014
    • Rebbeca Krupa, flute, 11th grade
    • Caleb Dilsavor, flute/bass flute, 12th grade
    2013
    • Caleb Dilsavor, flute/bass flute, 11th grade
  • Daniel L. Pierson Young Musicians Concerto Competition

    2016
    • Isabel Schutte, flute, 10th grade, Honorable Mention for performance of 3rd Movement of the Stamitz Concerto for Flute
  • Fred Moore Sr. Solo Flute and Piccolo Competitions

  • 2018
    • Piper Gillam, flute, 2nd place, 11th grade
    2017
    • Ruthie Keller, flute, 2nd place, 12th grade
    • Isabel Schutte, piccolo, 2nd place, 11th grade
    • Jenna Powell, flute, alternate, 11th grade
    2016
    • Megan Lavilla, flute, 1st place, 11th grade
    • Sophia Murray, piccolo, 2nd place, 11th grade
    2015
    • Miranda Hayes, flute, 1st place, 10th grade
  • 2014
    • Annie Stedje, flute, 3rd place, piccolo, 2nd place, 12th grade
    2013
    • Annie Stedje, flute, 3rd place, 11th grade
    2012
    • Rebbeca Krupa, flute, 3rd place, 9th grade
  • Sandra Graef Junior Solo Flute Competition

  • 2017
    • Sabrina Holford, flute, finalist, 7th grade
    2015
    • Amanda Welch, flute, 2nd place, 8th grade
  • Tri-State Honor Band (Wright State)

    2018
    • Ethan Parks, 2nd chair flute, 12th grade
    2017
    • Morgan Gangaware, 1st chair flute, 10th grade
    • Ruthie Keller, flute, 12th grade
    • Megan Lavilla, flute, 12th grade
    • Jenna Powell, flute 11th grade
    • Ethan Parks, flute, 11th grade
    2016
    • Taylor Abair, flute, 12th grade
    • Piper Gillam, flute, 9th grade
    • Emmaline Hall, clarinet, 12th grade
    • Miranda Hayes, flute, 11th grade
    • Ruthie Keller, flute, 11th grade
    • Megan Lavilla, flute, 11th grade
    • Michael McCann, 1st chair flute, 9th grade
    • Mikala McGowan, 1st chair bass clarinet, 11th grade
    • Sophia Murray, flute, 11th grade
    • Ethan Parks, flute, 10th grade
    • Isabel Schutte, flute, 10th grade
    2014
    • Caleb Dilsavor, 2nd chair flute, 12th grade
    2013
    • Kaitlyn Woods, clarinet/Eb clarinet, 12th grade
    2010
    • Maura Wenk, clarinet, 12th grade
  • Ohio University High School Honor Band

    2017
    • Ruthie Keller, 1st chair flute, 12th grade
  • Springfield Youth Symphony Orchestra

    2015-2016
    • Michael McCann, co-principal flute, 9th grade
    • Megan Lavilla, flute, 11th grade
    • Isabel Schutte, flute, 10th grade
    2014-2015
    • Megan Lavilla, principal flute, 10th grade
    • Olivia Hall, clarinet, 12th grade
  • Middletown Youth Symphony

    2015-2016
    • Sophia Murray, principal flute, 11th grade
    • Ruthie Keller, flute, 11th grade
    • Piper Gillam, flute/piccolo 9th grade
    2014-2015
    • Piper Gillam, principal flute, 8th grade
    2014
    • Caleb Dilsavor, principal flute, 12th grade
    2011-2012
    • Rebbeca Krupa, principal flute, 9th grade
  • Maryland Classic Youth Orchestra Senior Flute Choir

    2015-2016
    • Amanda Welch, flute/alto flute, 9th grade
  • OMEA All-State Band

    2013
    • Kaitlyn Woods, clarinet, 12th grade
    2012
    • Kaitlyn Woods, clarinet, 11th grade

    Ohio University Honors Flute Choir

    2017
    • Sydney Barger, flute, 12th grade
    • Morgan Gangaware, flute, 10th grade
    • Ruthie Keller, flute, 12th grade
    • Jenna Powell, flute, 11th grade
    • Sachi Wilson, flute, 9th grade
    2016
    • Morgan Gangaware, flute, 9th grade
    • Piper Gillam, flute bass flute, 9th grade
    • Isabel Schutte, flute, 10th grade
    • Sachi Wilson, flute, 8th grade
    2015
    • Miranda Hayes, flute, 10th grade
    • Sophia Murray, flute, 10th grade
    • Megan Lavilla, flute, 10th grade
    • Piper Gillam, flute, 8th grade
    • Michael McCann, flute, 8th grade
    • Amanda Welch, flute, 8th grade
    2014
    • Kelly Cholvat, flute, 12th grade
    • Katie Kwon, flute, 12th grade
    • Caleb Dilsavor, flute/bass flute, 12th grade
    • Jessica Shuman, flute, 12th grade
    • Miranda Hayes, flute, 9th grade
    • Sophia Murray, flute, 9th grade
    2013
    • Kelly Cholvat, flute, 11th grade
    • Katie Kwon, flute, 11th grade
    • Mary Catherine Wynn, flute/alto flute, 11th grade
    • Rebbeca Krupa, flute/piccolo, 10th grade
    • Tansy Wang, flute, 10th grade
  • Ohio University Honors Clarinet Choir

    2017
    • Camryn Horning, clarinet, 12th grade
    2016
    • Merrie Robinson, clarinet, 10th grade
    • Michael Smith, clarinet, 11th grade
    2015
    • Olivia Hall, clarinet, 12th grade
    • Emmaline Hall, clarinet, 11th grade
    2013
    • Kaitlyn Woods, Bb/Eb clarinet, 12th grade
    • Olivia Hall, clarinet, 10th grade
    • Chris Jenkins, clarinet, 10th grade
  • OMEA High School District Honor Bands

    2018
    • Morgan Gangaware, 2nd chair flute, top band, 11th grade (D13)
    • Camryn Horning, 2nd chair clarinet, top band, 12th grade (D13)
    • Daniela Pence, 1st chair flute, 7th grade honor band (D13)
    • Margaret Krupa, 4th chair flute, 7th grade honor band (D13)
    • Sabrina Holford, 7th chair flute, 8th grade honor band (D13)
    2017
    • Sofia Geelhood, 1st chair flute top band, 9th grade (D12)
    • Morgan Gangaware, flute, top band, 10th grade (D13)
    • Camryn Horning, clarinet, top band, 11th grade (D13)
    2016
    • Michael McCann, 1st chair flute top band, 9th grade
    • Megan Lavilla, 2nd chair flute top band, 11th grade
    • Taylor Abair, flute, 12th grade
    • Logan Cornele, flute, 12th grade
    • Camryn Horning, clarinet, 10th grade
    2015
    • Megan Lavilla, 1st chair flute top band, 10th grade
    • Miranda Hayes, 2nd chair flute top band, 10th grade
    • Emmaline Hall, clarinet top band, 11th grade
    2014
    • Caleb Dilsavor, flute, 12th grade
    • Jessica Shuman, flute, 12th grade
    • Rachel Gruszecki, bass clarinet, 9th grade
    • Liam Gruszecki, clarinet, 10th grade
    2013
    • Kaitlyn Woods, clarinet, 12th grade
    • Tansy Wang, flute, 10th grade
    2012
    • Kelli Scarpa, flute, 10th grade
    • Sarah Byrde, clarinet, 10th grade
    2011
    • Maura Wenk, clarinet, 12th grade
    • Kelli Scarpa, flute, 9th grade
  • OMEA Middle School District Honor Bands

    2017
    • Keara Connolly, flute, 7th grade (D12)
    • Sabrina Holford, flute, 7th grade (D13)
    2015
    • Amanda Welch, flute, 1st chair flute top band, 8th grade
    • Piper Gillam, flute, 2nd chair flute top band, 8th grade
    2014
    • Piper Gillam, flute, 7th grade
  • Fairfax County, VA District XI All-District Band

    2018
    • Amanda Welch, 1st chair piccolo, Wind Symphony, 11th grade
    2017
    • Amanda Welch, flute, Symphonic Band, 10th grade
    2016
    • Amanda Welch, piccolo, Symphonic Band, 9th grade
  • University of Louisville Honor Band

    2018
    • Morgan Gangaware, 1st chair flute, Symphonic Band, 11th grade
  • Muse Machine

    2017 Hairspray
    • Michael McCann, flute/piccolo/recorder/clarinet/soprano sax/alto sax/tenor sax
    2016 Mary Poppins
    • Michael McCann, flute/piccolo, 9th grade
    2015 Oliver!
    • Michael McCann, flute/piccolo, 8th grade
    2014 Seussical!
    • Caleb Dilsavor, flute/piccolo, 12th grade
    2011 Summer Production
    • Maura Wenk, clarinet, graduate